Blog

13 Nisan 2019

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güneşli günlerde daha pozitif ve mutlu hissettiğimiz bir gerçek. Işınların yaydığı D vitamini, bir yandan enerji verirken diğer yandan da vücudumuzdaki kalsiyum ve fosfor oranını etkiliyor. D vitaminin %80’inini güneşten alıyoruz, bu yüzden günde 10-15 dakika güneşe maruz kalmanın faydalı olduğu söyleniyor. Ancak her şey de olduğu gibi burada da aşırıya kaçmamak gerekiyor çünkü güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak  zamanla cildimizde lekelenmelere, cilt sıkılığının ve esnekliğinin bozulmasına sebep oluyor. Bunu önlemek için günlük olarak kullanmamız gereken güneş koruyucular ise yukarıda bahsettiğimiz D vitaminini almamıza engel olmuyor.

Peki güneş koruyucu ürünleri seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Krem mi Losyon mu?

Washington Üniversitesi Dermatoloji Birimi’nin yaptığı araştırmaya göre, güneş kremleri güneş losyonlarından çok daha etkili koruma sağlıyor. Bu yüzden güneş koruyucu ürün tercihimizi kremlerden yapmakla işe başlayabiliriz.

Ambalajların Üzerindeki Simgeler (UVA, UVB, SPF…)

Güneş koruyucu ürünlerin ambalajlarındaki simgeler de seçimimizi etkilemektedir. Bu yüzden anlamlarını ve ne işe yaradıklarını öğrenerek daha doğru bir tercih yapabiliriz.

-UVB ışınları ciltte bronzlaşmayı sağlamaktadır. Fazlasına maruz kalındığında cildin en üst tabakasında kızarıklığa ve lekelenmelere sebep olmaktadır. Ambalajında UVB simgesi olan ürünler bu ışınlara karşı koruyucu özellik gösteriyor demektir.

-UVA ise tüm yıl boyunca etkili olan ve cildin daha alt katmanlarına nüfuz edebilen ışınlardır. Ciltte yaşlanma belirtilerinin oluşmasına sebep olur. UVA simgesi bulunan ürünler de bu ışına karşı koruma gösterdiğini belirtmektedir. Her iki ışına karşı koruma gösteren ürünleri seçmek cildimiz açısından daha doğru bir karadır.

-Ambalajlarda yer alan bir diğer simge ise SPF’dir. SPF (Sun Protection Factor) güneş koruyucu faktör anlamına gelmektedir. 15,30, 50 olarak değişen SPF oranlarında güneşten koruma açısından büyük bir fark olmasa da ürünlerin içerdiği kimyasallar, sayılarla orantılı bir şekilde artmaktadır. Günlük kullanım için en uygun SPF oranı 30 olarak kabul edilmekte ve  SPF 30, UVB ışınlarının% 97’sini engelleyebilmektedir.

Suya Dayanıklı Ürünler

Güneş koruyucu krem seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise suya dayanıklı olmasıdır. Özellikle deniz mevsiminde bu özelliğe sahip olan ürünleri kullanmak daha iyi bir seçimdir.

Güneş Koruyucu Kremleri Nasıl Kullanmalıyız?

Cildimize uygun kremi seçtikten sonra sıra geldi kullanım aşamasına. Güneş koruyucu kremleri güneşe maruz kalmadan 20 dakika öncesinde uygulamak gerekmektedir. Gün içerisinde 2 saatte bir uygulamayı tekrarlayarak tam koruma sağlamak da önemlidir. Güneş koruyucu kremin yanı sıra şapka ve güneş gözlüğü kullanarak güneşten gelecek zararları ışınlardan korunmak önemlidir.

Esderma MD Sun Protect Krem

Eslab laboratuvarlarında geliştirilen 30 SPF ve UVA UVB ışınlarına karşı yüksek koruma gösteren Esderma MD Sun Protect Krem ile güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı tam koruma sağlayabilirsiniz.