Blog

11 Kasım 2020

Hyalüronik Asit Nedir? Cildimiz için Önemi Nedir?

Hyalüronik asit cilt bakımında sağladığı faydalarla vazgeçilmez hale gelen bu trend içeriği muhakkak duymuşsunuzdur. Nemlendirme, güçlendirme ve iyileştirme gibi güçlere sahip olan süper kahramanımız ile tanışın: Hyalüronik Asit

Son zamanlarda cilt bakımının vazgeçilmez bir unsuru haline gelen Hyalünorik Asit, yüz kremleri, nemlendiriciler ve nemlendirici serumlar gibi ürünlerde kullanılan ortak bir bileşendir. Cilt bakımlarının gözde bileşeni gözle görülebilen birçok fayda sağlamakla kalmaz, etkilerini araştırdıkça sayısız faydası ile karşılaşabiliriz.

Peki hyalüronik asit’in cilde faydaları nelerdir?

Hyalüronik asit’in penetrasyonu moleküler boyutuna bağlıdır, bu nedenle farklı ağırlıklar kullanılarak nemin cildin tüm katmanlarına dağıtılması sağlanır.

  • Hyalüronik asit, cilt hücrelerinde ve kolajen ve elastin gibi lifli bileşenlerde gömülü olan ana bileşenlerden biridir.
  • Hyalünorik Asit dokuların yenilenmesinde ve onarımında çok önemli bir rol oynar, yapılan klinik çalışmalar, hyalüronik asit farklı cilt bileşenlerinin bütünlüğünün ve dengesinin sağlanmasında etkili olduğunu göstermektedir.
  • Düzenli kullanıldığı taktirde yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
  • İnce çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlılık belirtilerinin giderilmesinde etki sağlar.
  • Hyalünorik asit ciltte yaşlanmasını hızlandıran, kırışıklık, sıkılık kaybı ve cilt lekeleri gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan serbest radikallerin etkisini azaltmaktadır.
  • Hyaluronik asidin moleküler boyutuna bağlı olarak antiinflamatuar etkilere sahiptir.
  • Cilt bariyerini onarak güçlendirilmesini sağlar.
  • Transepidermal su kaybını önler.

Cilt Hidrasyonu: Hyalünorik asidin temel faydalarından biri, su moleküllerini bağlama ve tutma yeteneği sayesinde elde edilen nemlendirme gücüdür. Hyalüronik asit çözelti halindeyken, hyalünorik asit molekülü, ağırlığının 1000 katı  kadar su tutabilen sarmal bir süngere benzer. Bu benzersiz özellik, yalnızca cilt dokusunu yeterli miktarda nemlendirme sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cilt hücreleri arasındaki boşluğu da korur.

Hyalüronik asidin bu mucizevi işlevi veya yeteneği şunlara yardımcı olur:

  • Cildi dolgunlaştırır ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.
  • Cildin elastikiyetini artırarak ciltte yumuşaklık ve pürüzsüzlük sağlar.

Hyalüronik Asit’in moleküler yapısı ciltte emilimini ve  epidermisden dermise kadar cilt katmanlarına penetrasyonu konusunda değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Hyalünorik asit, moleküler ağırlığına bağlı olarak yüzeyselden en derin katmanlarına kadar üst düzey bir fayda sağlayabilir.

Hyalünorik Asit Türleri

Her hyalünorik asit aynı değildir, yapısal özellikleri açısından farklılıkları vardır. Moleküler boyutlarına ve türevlerine göre cildin farklı katmanlarına etki etmekte ve farklı kapasitelerde nem tutma özellikleri vardır. Moleküler ağırlıkları azaldıkça, yani moleküler yapıları küçüldükçe, cilt bakımının jokeri olarak bilinen HA daha derin cilt katmanlarına nüfuz edip daha uzun süre nem desteği sağlar. Yüksek moleküler ağırlıklı Hyalünorik asit daha büyük ebatta olmasından dolayı cildin üst tabakasına etki ederek cildin yoğun bir şekilde nemlendirilmesini sağlayarak nem kaybını önemli ölçüde önler. Böylece cilt daha dolgun ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Mikro moleküler ağırlıklı HA ise oldukça küçük bir boyuta sahiptir. Bu nedenle kolaylıkla cildin alt tabakalarına nüfuz edebilmektedir. Cildin nemsiz kalmasından dolayı ortaya çıkan ince çizgilerin ve kırışıklıkların nem ile dolmasını sağlar. Bununla beraber ince çizgiler ve kırışıklıklar azalarak cilt daha genç bir görünüme kavuşur.

Hyaluronic Acid: Basitçe nem mıknatısı olarak bilinen bir asit türüdür.

Sodium Hyaluronate: Sodyum Hyaluronate, Hyalünorik asitin sodyum tuzudur. Tuz formunda olmasından dolayı daha alt katmanlara kolaylıkla işleyebilir.

Hydrolyzed Sodium Hyaluronate: Hidrolize sodyum hyaluronate, daha iyi cilt penetrasyonu için tasarlanmış, ultra düşük moleküler ağırlıklı bir hyalünorik asittir. Hidrolize sodyum hyaluronate, karakteristik avantajı ile cildi maksimum seviyede nemlendirir ve epidermisteki gövde fonksiyonunu harekete geçirir ve cilt yaşlanmasını önleyerek hücre değişikliklerini önler.

Ascorbyl Propyl Hyaluronate:  Esas olarak hyalüronik asit ve C Vitamini içermektedir. Eşit renk, aydınlatma, dolgun bir cilt görünümü ve nemlendirme fonksiyonlarına sahiptir.

Hydrolyzed Hyaluronic Acid:  Hyalünorik asit moleküllerinin kimyasal olarak parçalanmış formu. Çok düşük molekül ağırlıklı hyalüronik asit (<500 Da) kırışıklıkları azaltır ve cildin elastikiyetini artırır.

Sodium Hyaluronate Crosspolymer:  Moleküler yapı olarak çapraz bağlıdır. Bu sayede cildin üst katmanlarında daha uzun süre kalmasına olanak tanıyarak  çok iyi nemlendirme sağlar.

Hyalüronik asit cildin üst tabakalarında daha fazla oranda bulunan bu doğal molekül günümüzde neredeyse tüm cilt bakım ürünlerinde tercih edilmektedir. Fakat cilde gerçekten yararlı olması için en iyi şekilde formüle edilmiş olması gerekmektedir. Esderma MD Hyalüronik asit içeren ürünlerimiz yüksek konsantrasyonda saf hyalüronik asit ile geliştirilmiştir, cildin nem seviyesini artırdığı ve uzun süreli nemlendirme sağladığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.