Blog

5 Kasım 2020

Vücutta Kolajen Önemi ve Kolajen’in Cilde Faydaları

Vücutta Kolajen Önemi ve Kolajen’in Cilde Faydaları

Kolajen Nedir?

Kolajen; cildin yaşlanmasını engelleyen, kırışıklıkların geç oluşmasını sağlayan, saç ve tırnakların kırılmasını engelleyen, yüksek miktarda amino asit içeren bir protein maddesidir. İnsan vücudunda kolajen (Collagen) saç, tırnak, eklemlerde ve ciltte %80 oranında bulunur.

Vücudumuzda bulunan tüm proteinlerin 4’de 1’i kolajen içerir. Kolajen; iç organlarımızda ve ciltteki esnekliği sağlar ve tendonları ve boşlukları güçlendirir. Kolajen genel olarak vücudumuzun yapısını oluşturan önemli bir maddedir.

Vücutta Kolajen’in Önemi

Kolajen maddesi vücudumuzda önemli bir yere sahip olmasına karşın çok basit bir proteindir.

Cildimizdeki kırışıklıklar, saç dökülmeleri ve kopmaları, tırnaklardaki kırılmalar vücudumuzda doğal kolajen miktarının azaldığının sinyalcisidir. Kolajen miktarının vücutta azalması ise yaşlanmanın habercisidir. Bu nedenle yaşımız ilerledikçe vücudumuza kolajen takviyesi almak önemlidir.

Cilt yüzeyinde oluşan ince çizgiler, yorgun ve yıpranmış bir görünüm, cildin kolajene duyduğu ihtiyacı gösterir. Epidermis (cildin en üst tabakası) 3 tabakadan oluşur ve yaşlanma sonucunda doku canlılığını kaybeder. Zamanla cildimiz güneşten gelen zararlı ışınlar etkisiyle yaşlanır ve cildimize ‘’Foto Yaşlanma’nın’’ etkisi %90 oranındadır. İşte tüm bu zaman ve güneşin etkisiyle oluşan kolajen kayıpları cildimizi daha kuru, donuk ve kırışık bir hale getirir.

Kolajen’in Cilde Faydaları Nelerdir?

  • Eklem ağrılarının hafifletilmesinde ve güçlendirilmesinde önemlidir.
  • Yaşlılığa bağlı kas kütlesi kaybı olan kişilerde, kas gücünün artmasına yardımcı olur.
  • Kalp rahatsızlıkları oluşum riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Kilo kontrolüne, saç ve tırnakların güçlü kalmasına yardımcı olur.
  • Cildin genel sağlığını korumayı destekler.

Kolajen Türleri

Vücudumuzda bilinen 16 farklı kolajen çeşidi vardır. Farklı dokularda ve yoğunluklarda bulunan kolajen’in büyük bir oranı 1,2,3,4 ve 10’dan oluşmaktadır.

  • Kolajen Tip 1

Vücudumuzda en yüksek oranda bulunan kolajen türüdür. Kemikleri destekler, cilde gerginlik ve elastikiyet sağlar, dokuları bir arada tutarak yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

  • Kolajen Tip 2

Bağ dokularımızda kıkırdak oluşumuna yardımcı olan kolajen tip 2, eklem sağlını korur. Eklem kıkırdaklarımızdaki kolajenin %60’ı kolajen tip 2’den oluşur. Yaşa bağlı eklem ağrıları ile başa çıkmada önemli bir kolajen tipidir.

  • Kolajen Tip 3

Kaslarımızı ve organlarımızı destekleyerek damarlarımıza elastikiyet ve güç sağlar. Kalp ve kan damarlarının dokusunu oluşturur, cilde esneklik kazandırır.

  • Kolajen Tip 4

Kolajen tip 4, sindirim ve solunum organlarımızın yüzeyini oluşturur. En fazla cildin derin katmanlarında bulunan kolajen tip 4, bazal laminanın oluşumunda görev alır ve cilde sıvı filtrasyonu için destek olur.

  • Kolajen Tip 10

Yeni kemik oluşumu ve kıkırdak oluşumu için önemli bir kolajen türüdür. Kemiklerde oluşan kırıkları giderir ve eklemleri onarır.

Peki, kolajen miktarı vücutta nasıl arttırılır?

Kolajen miktarını vücudumuzda arttırmak istediğimizde devreye cilt bakım ürünleri giriyor. Kolajen besinlerden alınabildiği gibi, cilt bakım ürünlerinden de takviye olarak alınabilmektedir.