Blog

6 Ekim 2020

Yağlı Cilt Nemli Cilt Demek Midir?

Yağlı Cilt Nedir?

Yağlı ciltler diğer cilt tiplerine göre ayrı bir bakım ve özen ister. Ciltte sebumun fazla salgılanması ile gözenekler genişler ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlanır. Gün içerisinde yapılan makyaj ilk yapıldığı gibi kalmaz ve ciltte kusma dediğimiz olay gerçekleşebilir. Ayrıca fondöten veya bb kreminiz gün içerisinde parlama gibi sorunlarda yaratabilir.

Yağlı cilt ismi, sebum üretimi daha fazla olan cilt tipine verilen bir isimdir. Yağlı cilde doğru bakım ürünleri ile doğru bakım rutini yapılmadığında, sebum cilt yüzeyinde yağlı bir görüntüye sebep olur. Sebum üretiminizi dengede tutmak için doğru cilt bakımı ile cildinizi kontrol altında tutmalısınız.

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Kavramı

Yağlı ciltlerin yaptığı hatalardan en büyüğü cildi nemsiz bırakmaktır. Cilt yüzeyinde fazla sebumdan dolayı oluşan sahte nemli görünüm bizi kandırır ve sanki neme ihtiyacımız yokmuş hissi verir. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır.

Cildimiz neme olan ihtiyacından dolayı cilt üzerinde yapay bir nemli görünüm oluşturur, bunu da fazla sebum üreterek yapar. Aslında yağlı olan cildiniz neme olan ihtiyacını bu şekilde size gösterir. Bu nedenle içerisinde yağ olmayan, su bazlı nemlendiriciler ile cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Cildinizin fazla yağlı olduğunu düşündüğünüz günler nemlendirici kullanmayı ihmal edebilirsiniz fakat bunu yapmamalısınız. Cildinizin fazla yağlı olduğu günler daha fazla temizliğe ve nemlendirilmeye ihtiyacı var demektir. Düzenli temizlik ve nemlendirme uygulaması yaptıktan sonra cildinizdeki değişimi göreceksiniz.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Yağlı ciltlerde genellikle gözeneklerin geniş olduğu görülür ve cildimizin en çok yağlanan bölgesi T bölgesidir. Çene, burun ve alın bölgesi en çok sebum üretimi yapan yerdir. Bu sorunu engellemek için yağlı ciltlere özel tonik kullanılmalıdır.

Yağlı ciltlere temizlik işlemi nazik yapılmalı ve ovalama hareketinden uzak durmalısınız ve rutininizde kullandığınız tüm ürünlerin yağlı ciltlere özel ürünler olduğundan emin olmalısınız.

Yağlı Ciltlerde Makyaj

Biliyoruz ki cildimiz yağlıysa yapılan makyaj gün içerisinde baştaki kusursuz görünümünü kaybedebiliyor. Yağlı ciltlere özel geliştirilen birçok kozmetik ürünü ile (yağlı ciltler için fondöten gibi) makyajınızın daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yağlı ciltlere özel maske önerisi; Esderma MD Spotless Mask. Ciltteki oluşan fazla sebumu kontrol altına almanıza yardımcı olacak bu ürünü daha yakından incelemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.